Nezaplatené faktúry v účtovníctve
Veľké množstvo podnikateľov sa aktuálne stretáva so situáciou, že sa im v účtovníctve hromadia pohľadávky, t.j. neuhradené vydané faktúry. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme možnosti ako týmto pohľadávkam predísť, prípadne ako je možné vyriešiť ich existenciu.
Ako predísť nezaplateným faktúram?
V praxi je možné aplikovať opatrenia, ktoré pomôžu podnikateľom redukovať množstvo pohľadávok po splatnosti v účtovníctve. Ide najmä o:
- vystavenie zálohových faktúr – ak sa rozhodnete pre tento spôsob a ste zároveň platiteľom DPH, je potrebné upozorniť na skutočnosť, že po prijatí preddavku (uhradení zálohovej faktúry), máte dve možnosti:
- vystaviť faktúru k prijatej platbe do 15 dní odo dňa prijatia platby resp. do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba prijatá – dátum dodania na tejto faktúre musí byť deň prijatia preddavkovej platby,
- vystaviť „riadnu resp. ostrú“ faktúru – aj v tomto prípade, musí byť dátum dodania deň prijatia preddavkovej platby,
- dohodnutie si zmluvnej pokuty – ide o peňažnú sumu, ktorú vám je dlžník povinný zaplatiť v prípade, ak nesplní svoje zmluvne stanovené povinnosti,
- poistenie pohľadávok – slúži ako ochrana neočakávaných rizík a zložitých situácií vašich obchodných partnerov.
Aké sú možnosti pri vymáhaní pohľadávky?
V prípade, že už takéto faktúry v účtovníctve evidujete, je vhodné uplatniť nasledovné kroky:
1. upomienka
- jej forma ani obsah nie sú stanovené zákonom, jej cieľom je informovať dlžníka o existencii našej pohľadávky a požiadavke na jej úhradu,
2. pokus o zmier resp. predžalobná výzva
- ak upomienka nesplní svoj účel, na rad prichádza pokus o zmier alebo predžalobná výzva, nejedná sa však o totožný nástroj vymáhania pohľadávky,
- pokus o zmier predstavuje záujem vyriešiť predmetnú situáciu dohodou, zatiaľ čo predžalobná výzva je poslednou možnosťou dlžníka uhradiť svoj dlh pred podaním žaloby na súd,
3. vymáhanie pohľadávky súdnou cestou
- v tomto prípade je potrebné využiť služby právneho zástupcu, ktorý vás bude zastupovať pred súdom,
- ak dlžník ani v tomto prípade nezaplatí pohľadávku v súdom stanovenej lehote, dochádza k exekúcii jeho majetku.
Poradie jednotlivých krokov je informačné a mali by byť aplikované podľa uváženia. Pri vymáhaní pohľadávky je však dôležité komunikovať s dlžníkom.
Aké sú daňové a účtovné súvislosti nezaplatených faktúr?
Neuhradené faktúry majú iný vplyv na účtovníctvo a základ dane podnikateľa, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva a iný vplyv na základ dane subjektu, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva. V prvom prípade takáto pohľadávka ovplyvňuje základ dane až po jej úhrade. V prípade podvojného účtovníctva je to však hneď po jej vystavení a zaúčtovaní.
Z tohto dôvodu je možné v sústave podvojného účtovníctva k takýmto pohľadávkam na základe zásady opatrnosti vytvoriť opravné položky. Tieto opravné položky sú za zákonom stanovených podmienok daňovým výdavkom. Základnými podmienkami sú nepremlčanie pohľadávky a uplynutie doby od splatnosti dlhšej ako:
- 360 dní, daňovým výdavkom je 20 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
- 720 dní, daňovým výdavkom je 50 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva,
- 1080 dní, daňovým výdavkom je 100 % menovitej hodnoty pohľadávky alebo jej nesplatenej časti bez príslušenstva.
Okrem tvorby opravnej položky si môže subjekt účtujúci v sústave podvojného účtovníctva zahrnúť do daňových výdavkov aj odpis nepremlčanej pohľadávky v menovitej hodnote bez príslušenstva alebo jej neuhradenej časti, pričom musia byť tiež splnené zákonom stanovené podmienky.
Ak ste naším klientom a vo svojom účtovníctve evidujete pohľadávky, ktoré sú po splatnosti viac ako 360 dní, informujte sa o možnosti tvorby opravných položiek alebo odpise takýchto pohľadávok u svojho účtovníka.