O nás

Aký bol pre nás rok 2020?

Rok 2020 na začiatku plný očakávaní a na konci sme boli radi, že ho máme za sebou. Bol to rok, ktorý nám veľa vzal, ale na druhej strane aj veľa dal. Rok plný neočakávaných okolností, zmien a prispôsobovania sa novej situácií spojený s pandémiou Covid-19. Tento rok bol ťažký azda pre každého podnikateľa. Preto veríme, že ste ho prežili hlavne v zdraví a s motiváciou pokračovať v podnikaní.

V skratke sa to dá zhrnúť do pár otázok, ktoré sme počuli alebo čítali veľmi veľakrát. Môžem mať otvorené? Aké opatrenie si môžem žiadať? Dostanem nejakú finančnú pomoc? Do kedy musím podať daňové priznanie? Môžem si posunúť splatnosť odvodov za zamestnancov? Musím platiť preddavky na daň z príjmov? Do kedy je splatná daň? Na všetky tieto otázky sme sa vám snažili vždy promptne odpovedať a vysvetliť v akej situácií sa momentálne nachádzate. Aj keď to pre nás nebolo úplne jednoduché tak si myslím, že sme to zvládli a nikoho z našich klientov sme nenechali v “štichu”.

Počas celého roku nás sprevádzali neustále (mnohokrát aj nelogické) zmeny nielen v zákonoch ale aj v narýchlo vymyslených opatreniach. Začalo to predlžovaním termínov na podanie daňových priznaní, ktoré neboli jasne definované a spustili za sebou lavínu termínov, ktoré sú zákonne previazané práve na deň podania daňového priznania. Pokračovaním boli opatrenia pre podniky, ktoré museli byť z rozhodnutia štátu zavreté alebo mali spôsobené straty, ktoré potrebovali kompenzovať. Áno tie opatrenia, ktoré na mnohých podnikateľov nemysleli, a ak aj mysleli tak boli chaotické a nedostatočne definované.

V celom tomto chaose sme museli všetci pracovať z domu a vymyslieť systém, aby sme dokázali dodržať všetky termíny a poskytli najkvalitnejšie služby každému z vás. Na začiatku nám to pripadalo jednoduché. Vždy sme budovali procesy tak, aby sme mohli plnohodnotne pracovať z domu. No nemysleli sme na fakt, že teraz budeme všetci doma a každú drobnosť budeme musieť riešiť online. Či už išlo o firemné porady, rozdeľovanie úloh, preberanie dokladov od klientov, účtovanie. ale aj vzdelávanie našich zamestnancov. To všetko sme museli presunúť do online priestoru. Až tu sme si uvedomili, že sociálny kontakt je aj pre nás veľmi dôležitý. Napokon sa nám to pomocou moderných nástrojov podarilo všetko dosiahnuť, a dnes už bez problémov, ale zato “inak” plnohodnotne pracujeme.

Slovo inak som nespomenul len náhodne. Nakoľko najväčší problém bol práve s tým, čoho je najviac. Možno ste si už domysleli čo to asi bude. Áno sú to účtovné doklady, ktoré nám doručujete. Niekoľko tisíc dokladov každý mesiac. Niektorí osobne, iný poštou a niektorí aj online. A práve toto bol pre nás najtvrdší oriešok. Zo dňa na deň sme museli zmeniť náš workflow a naučiť naň aj všetkých zamestnancov. Boli to dlhé dni strávene premýšľaním ako tento proces spraviť čo najlepšie, najrýchlejšie a zároveň tak aby ste neboli obmedzený, či už po časovej stránke, ale najmä po tej bezpečnostnej. Nakoniec sa nám podarilo vymyslieť plnohodnotný systém, ktorý nám funguje a dokážeme dlhodobo v ňom pracovať. Všetky doručené doklady momentálne digitalizujeme a účtujeme online, čo nesie so sebou radu výhod. Nebudem tu rozpisovať podrobnosti. Všetky informácie si budete môcť prečítať v článkoch a našom mini seriály “ako byť digital friendly pre môjho účtovníka”, ktorý pre vás pripravujeme a bude súčasťou februárového newslettra.

Pevne verím, že nový rok bude pre nás, ale najmä pre vás oveľa úspešnejší ako rok 2020. Dúfam, že sa podarí zastaviť momentálnu situáciu a vaše podnikanie budete môcť rozbehnúť naplno. Nezabúdajte, vždy vám budeme nápomocní a plne pripravení poskytovať najrelevantnejšie informácie, ktoré k vášmu podnikaniu potrebujete. Verím, že aj napriek všetkým úskaliam roku 2020 sme vám poskytli najlepšie služby aké sme vám v danom čase vedeli poskytnúť, a boli ste s nami spokojný.